Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów - Oddział Mińsk Mazowiecki
MENU
 Strona główna
O nas
        Zarząd
        Członkowie

Aktualności
        Komunikaty
        Plan pracy
        Konferencje
        Wydarzenia

Kronika
        A. D. 2003
        A. D. 2004

Publikacje
        Artykuły
        Konspekty
        Scenariusze
        Programy

Dokumenty
        Statut
        Rekrutacja

Galeria
        Dworki
        Żeromski

Księga Gości
        Przeglądaj
        Dopisz się


KONTAKT

SNaP - siedziba

CKU im. S. Staszica

ul. Budowlana 4

05-300 Mińsk Maz.

tel. 0(25)7583415 w. 33

fax. 0(25)7583415

e-mail: SNaP
 
PUBLIKACJE
KONSPEKTY                                                                                                <<< powrót

Konspekt lekcji wprowadzającej nową formę wypowiedzi - życiorys,
przeprowadzonej przez Beatę Styk, nauczycielkę Gimnazjum w Niedziałce

Temat: Jak napisać życiorys?

CELE:

Uczeń będzie umiał:
  • Podać wyrazy bliskoznaczne( i wyjaśnić ich znaczenie) do słowa życiorys.
  • Znaleźć i poprawić błędy w źle zredagowanym życiorysie (korzystając z edytora tekstu).
  • Napisać własny życiorys korzystając z programu Works.
  • Zapisać efekty swej pracy i wydrukować je.
  • Napisać życiorys samodzielnie.

POMOCE:

  • Programy komputerowe (Works, Word, Power Point),
  • Drukarka.
  • Prezentacja, krzyżówka, tekst do poprawy.

życiorys - POBIERZ (5 KB) - (prezentacja Power Point)

Etapy lekcji Przebieg lekcji Umiejętności kluczowe Uwagi
Zaangażowanie

10 minut
Wprowadzenie w temat, rozwiązywanie krzyżówki hasłem, rozmowa na temat haseł pomocniczych: biografia, autobiografia. wyjaśnienie różnicy między słowem życiorys a biografia. zapisanie tematu lekcji. Komunikacja uczeń - nauczyciel. wykorzystanie komputera przy rozwiązywaniu krzyżówki(tezaurus). Uczniowie pracują na stanowiskach komputerowych parami.
Badanie

15 minut
Przeprowadzenie przygotowanej prezentacji: poznanie zasad tworzenia życiorysu jako pisma użytkowego. Praca z programem power point, wybór najważniejszych informacji. Notatka w zeszycie przedmiotowym.
Transformacja i prezentacja

25 minut
Przekształcenie tekstu z błędami - praca z edytorem tekstu. wybór najlepszej wersji życiorysu, wydruk. pisanie własnego życiorysu z wykorzystaniem kreatora w programie works. drukowanie prac. Twórcze rozwiązywanie problemów. ocena rezultatów pracy. komunikacja uczeń- uczeń. Nauczyciel - doradca, wykonanie zadania spoczywa na uczniu.
Refleksja

10 minut
Zadawanie pytań na temat lekcji, pracy z komputerem, sposobów jego wykorzystywania. praca domowa; napiszę własny życiorys w oparciu o wzorce i informacje uzyskane podczas lekcji. Ocena umiejętności pracy z komputerem i własnego uczenia się.  
  1. Dawniej życie.
  2. Dane, informacje prawdziwe.
  3. Angielski skrót łacińskiego wyrażenia "bieg życia".
  4. Chronologiczny zestaw dat z życia pisarza, uczonego.
  5. Opis życia i działalności jakiejś znanej osoby.
  6. Nota biograficzna, krótki życiorys umieszczany w encyklopediach.
  7. Inaczej istnienie.
  8. Dola, przeznaczenie, traf.

Życiorys mój

Ja urodziłem się w 1989 r. w małej miejscowości koło Mińska Mazowieckiego. Mój tata jest kierownikiem znanej firmy, mama nie pracuje, bo się nami opiekuje. Mam dwoje młodszego rodzeństwa, oni ciągle mi dokuczają i są hałaśliwi. W tym roku może skończę gimnazjum, jeśli pani od matmy się zlituje i mnie przepuści. Interesuję się piłką nożną, gram często na podwórku i chodzę na SKS. Chłopcy przezywają mnie Pele. Pragnę zostać pilotem lub kosmonautą, Żeby polecieć w kosmos i pobyć w stanie nieważkości.

Janek Pele Wolski


ZAŁĄCZNIKI

Załącznik 1

portalwiedzy.onet.pl

Fredro Aleksander

Fredro Aleksander, hrabia (1793-1876), polski komediopisarz, pamiętnikarz i poeta. Wykształcenie domowe w ziemiańskim dworze. 1809 wstąpił do armii Księstwa Warszawskiego, brał udział w wojnie z Rosją 1812 (wojny napoleońskie), zbiegł z rosyjskiej niewoli.

1815 osiadł w rodzinnym majątku Bieńkowa Wisznia pod Lwowem. 1828 ożenił się z hrabiną Z. Skarbkową. 1833-1842 poseł do Sejmu Stanowego. 1850-1855 mieszkał wraz z rodziną w Paryżu. 1839 honorowy obywatel miasta Lwowa. 1873 członek Akademii Umiejętności.

Twórczość

Uważany za najwybitniejszego polskiego komediopisarza, tworzył z wieloletnimi przerwami, odmawiając publikowania niektórych utworów w miarę ich powstawania, m.in. z powodu ataków krytyki.

Jego komedie obyczajowe zajmują się głównie życiem codziennym szlachty galicyjskiej w 1. połowie XIX w., kreując barwne i charakterystyczne typy sceniczne. Stał się mistrzem portretu psychologicznego. Nie gardził artystycznie uszlachetnionymi chwytami rodem z teatru ludowego i farsy.

Bliższe mu były ideały oświecenia z jego racjonalistycznym (racjonalizm), pełnym dystansu stosunkiem do świata, niż romantyzm, co krytyka miała mu za złe.

Najwybitniejsze komedie napisał w pierwszym okresie twórczości do 1835: Pan Geldhab (1818, wystawiona 1821), Mąż i żona (wystawiona 1822), Pan Jowialski (wystawiony 1832), Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca (wystawione 1833), Zemsta (wystawiona 1834), Dożywocie (wystawione 1835).

W drugim okresie twórczości, po 18-letnim milczeniu, wyróżnić trzeba Wielkiego człowieka do małych interesów (wystawiony 1877). Wszystkie te utwory stanowią klasykę teatru polskiego.

Był także autorem interesujących wspomnień Trzy po trzy (powstały 1844-1846, wydane 1917), wierszy, bajek, aforyzmów. Najobszerniejsze wydanie: Pisma wszystkie (tom 1-15, 1955-1980).


Załącznik 2

CURRICULUM VITAE

Dane personalne

Imię i nazwisko - Alicja Kowalska
Data i miejsce urodzenia - 12.01.1965 r. Warszawa
Adres (Także adres do korespondencji w przypadku czasowego miejsca zamieszkania.)
         - 00-003 Warszawa, ul. Grety Garbo
Telefon 9008877
Obywatelstwo polskie
Stan cywilny mężatka

Wykształcenie

(W odwrotnym porządku chronologicznym - od ostatniej szkoły do szkoły średniej.)

1984 - 1989 Uniwersytet Warszawski wydział filologii angielskiej. Tytuł magistra filologii angielskiej.
1980-1984 Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego w Warszawie

Doświadczenie zawodowe

(Daty rozpoczęcia i zakończenia pracy w odwrotnym porządku chronologicznym, nazwa firmy, aktualnie branża, zajmowane stanowisko, zakres obowiązków. Można opisać staże i prace podejmowane podczas studiów.)

od XI 1995 tłumacz literatury angielskiej w Wydawnictwie "Książka Angielska" w Warszawie.
VII 1992 - X 1995 nauczyciel języka angielskiego w LO im. Jana Matejki w Warszawie.
V 1990 - VI 1992 wykładowca literatury angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

Kursy i szkolenia

1994 "Nowoczesne techniki marketingowe" Francuski Instytut Zarządzania(120 godzin)
1997 "Komputerowe projekty edytorskie" Centrum Promocji Kołbiel (60 godzin)

Znajomość języków obcych

(Poziom zaawansowania, zdane egzaminy, nauka za granicą)

angielski - biegle w mowie i piśmie (First Certificate Roczny pobyt w Londynie)
francuski - biernie

Informacje dodatkowe

(Podajemy jedynie najważniejsze kursy przedstawiające zdobyte kwalifikacje)

obsługa komputera - programy edytorskie IBM i APPLE
maszynopisanie - metoda bezwzrokowa
prawo jazdy - od 1987 roku

Zainteresowania

(Osiągnięcia pozazawodowe hobby, sposoby spędzania wolnego czasu - mogą być oryginalne.)

antropologia, sporty zimowe, muzyka

Referencje dostępne na życzenie

(Taki dopisek świadczy, że nie mamy nic do ukrycia i jesteśmy w stanie podać telefony kontaktowe do osób, które udzielają nam referencji.)

Załącznik 3

CURRICULUM VITAE
/PRZEBIEG ŻYCIA/

Dane personalne

Imię i nazwisko
Data i miejsce urodzenia
Adres
Obywatelstwo
Stan cywilny

Wykształcenie

Doświadczenie zawodowe

Znajomość języków obcych

Informacje dodatkowe

Zainteresowania


Załącznik 4

CURRICULUM VITAE
/PRZEBIEG ŻYCIA/

Dane personalne

Imię i nazwisko - Aleksander Fredro
Data i miejsce urodzenia - 20.06.1793, Surochów
Adres - Beńkowa Wisznia, Lwów
Obywatelstwo - polskie
Stan cywilny - żonaty

Wykształcenie

Do 1809 nauka w domu pod opieką guwernerów

Doświadczenie zawodowe

1848 członek Lwowskiej Rady Narodowej
1833-1842 poseł do Sejmu Stanowego
od 1829 członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk
1809-1814 ochotnik w wojsku napoleońskim

Znajomość języków obcych

rosyjski biegle w mowie i piśmie
francuski biegle w mowie i piśmie
niemiecki dobrze
greka biernie
łacina biernie

Informacje dodatkowe

Odznaczenie orderem Virtuti Militari
Otrzymanie orderu Legii Honorowej

Zainteresowania

literatura, polityka, teatr, wojsko

Uwaga: data urodzenia niepewna, źródła podają różne wersje.

Załącznik 5

KRYTERIA OCENY CV

  1. Estetyka pracy:


  2. Format A4 , układ pionowy, graficzne wydzielenie części, dopasowana wielkość i krój czcionki, zastosowane podkreślenia i wytłuszczenia wiadomości.

  3. Wymagane informacje:
    • Dane personalne,
    • Wykształcenie,
    • Doświadczenie zawodowe,
    • Znajomość języków obcych,
    • Informacje dodatkowe,
    • Zainteresowania.

    Zachowany odwrotny porządek chronologiczny i kolejność informacji.

  4. Poprawność językowa:
    • Krótkie sformułowania,
    • Równoważniki zdań,
    • Bez opisów,
    • Czasowniki w 1 os. liczby pojedynczej.


  5. Zgodność z życiorysem - bez błędów merytorycznych.


  6. Ortografia i interpunkcja - dopuszczalny jeden błąd interpunkcyjny.


  7. UWAGA: powyższe kryteria dotyczą pracy wykonanej na komputerze, wydrukowanej ( nie pisanej odręcznie).
Copyright © 2004 Tomasz Bartnicki