Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów - Oddział Mińsk Mazowiecki
MENU
 Strona główna
O nas
        Zarząd
        Członkowie

Aktualności
        Komunikaty
        Plan pracy
        Konferencje
        Wydarzenia

Kronika
        A. D. 2003
        A. D. 2004

Publikacje
        Artykuły
        Konspekty
        Scenariusze
        Programy

Dokumenty
        Statut
        Rekrutacja

Galeria
        Dworki
        Żeromski

Księga Gości
        Przeglądaj
        Dopisz się


KONTAKT

SNaP - siedziba

CKU im. S. Staszica

ul. Budowlana 4

05-300 Mińsk Maz.

tel. 0(25)7583415 w. 33

fax. 0(25)7583415

e-mail: SNaP
 
PUBLIKACJE
KONSPEKTY                                                                                               <<< powrót

Autorski konspekt lekcji języka polskiego, przeprowadzonej dla członków Mińskiego Oddziału SNaP przez Anetę Bartnicką, nauczycielkę
w Publicznym Gimnazjum im. Oskara Kolberga w Kołbieli.

Temat: Co warto ocalić od zapomnienia w naszej Małej OjczyĽnie?

Czas lekcji: ok. 90 min.

Pomoce dydaktyczne:

  • Zdjęcia kołbielskich strojów regionalnych
  • Kartki z nazwami elementów stroju
  • "Słowniczek gwary kołbielskiej"
  • Kartki z dialogiem do przetłumaczenia
  • Dwa komplety strojów regionalnych - strój kobiecy i strój męski
  • Mapa Kołbieli i okolic
  • Zdjęcia zabytków z terenu Kołbielszczyzny
  • Mazaki, brystole,
  • Kartki z poleceniami do zadań
Metody nauczania i formy pracy z uczniami:
  • Praca w czterech kilkuosobowych grupach
  • Praca indywidualna uczniów
Cele: Po zakończonych zajęciach uczeń:
  • Współpracuje w grupie, planuje własną pracę w grupie
  • Potrafi wymienić walory własnego regionu
  • Potrafi wymienić elementy miejscowej gwary
  • Ma poczucie wspólnoty lokalnej
Przebieg lekcji:

Podział uczniów na cztery grupy, wybór lidera grupy.

Krótkie wprowadzenie przez nauczyciela uświadamiające uczniom co będzie przedmiotem dzisiejszych zajęć: Rozmowa z dziewczętami ubranymi w stroje ludowe

Zapisanie tematu lekcji.

Próba odpowiedzi uczniów na pytanie zawarte w temacie.

Zadanie I

Wszyscy uczniowie wysłuchują krótkiego dialogu dwóch "kołbielskich przekupek" (mówiących gwarą), przygotowują w grupach powtórzenie tego dialogu językiem literackim.

Każda z grup otrzymuje "Słowniczek gwary kołbielskiej" oraz kartki z dialogiem napisanym gwarą (do przetłumaczenia). Przy użyciu słowniczków należy przetłumaczyć na język literacki wyrażenia gwarowe. Grupa, która najszybciej upora się z przetłumaczeniem, prezentuje wszystkim efekt pracy.

Zadanie II

Każda z czterech grup otrzymuje inne zadanie:

Grupa 1

Uczniowie dostają zdjęcia ludowego stroju kobiecego oraz rozsypanki wyrazowe z nazwami i opisami poszczególnych elementów stroju. Zadaniem będzie podpisanie elementów stroju na zdjęciu. Ćwiczenie redakcyjne - krótki opis stroju kołbielskiego.

Następnym zadaniem będzie ubranie jednej osoby z grupy w strój regionalny.

Prezentacja wyników pracy.

Grupa 2

Uczniowie dostają zdjęcia ludowego stroju męskiego oraz rozsypanki wyrazowe z nazwami i opisami poszczególnych elementów stroju. Zadaniem będzie podpisanie elementów stroju na zdjęciu. Ćwiczenie redakcyjne - krótki opis stroju kołbielskiego.

Następnym zadaniem będzie ubranie jednej osoby z grupy w strój regionalny.

Prezentacja wyników pracy.

Grupa 3

Grupa otrzymuje kopię mapy okolic Kołbieli oraz zdjęcia zabytków. Należy przykleić fotografie w odpowiednich miejscach. Wspólne sprawdzenie poprawności umiejscowienia zabytków. Na podstawie wykonanych map uczniowie redagują list do kolegi z obcego, w którym zachęcą go do zwiedzenia regionu kołbielskiego.

Jedna osoba z grupy prezentuje efekt pracy.

Grupa 4

Grupa otrzymuje kopię mapy okolic Kołbieli oraz zdjęcia zabytków. Należy przykleić fotografie w odpowiednich miejscach. Wspólne sprawdzenie poprawności umiejscowienia zabytków. Na podstawie wykonanych map uczniowie redagują trasę wycieczki po regionie kołbielskim.

Jedna osoba z grupy prezentuje efekt pracy.

Prezentacja efektów pracy poszczególnych grup.

Podsumowanie pracy uczniów przez nauczyciela.

Informacja zwrotna (zapis w zeszycie): Nauczyciel poleca uczniom dokończyć zdanie:

Od zapomnienia w mojej Małej OjczyĽnie chciałbym ocalić...

Praca domowa

Napisz odezwę do mieszkańców gminy Kołbiel, w której zachęcisz ich do tego, by starali się ocalić od zapomnienia najważniejsze elementy folkloru kołbielskiego.

ZAَCZNIKI

POLECENIE DO ZADANIA I:

Na podstawie wysłuchanej rozmowy przetłumaczcie dialog na język literacki. Skorzystajcie ze "Słowniczka gwary kołbielskiej". Tłumaczenie zapiszcie na brystolu.

Przekupka nr 1: Witajcie kumo!
Przekupka nr 2: Dziań dobry, jak sia mata?
Przekupka nr 1: Całkam dobze, a u wos co słychoć?
Przekupka nr 2: Kupiłam se na jamarku widne male, ale zbułam pydzylka. A tyś co se kupiła?
Przekupka nr 1: Cerwuno chusteczka, a dla moigo Józwa carno copka, łoblecok i kosiula.
Przekupka nr 2: A co sia tak stroita? Na wansielu bandzieta?
Przekupka nr 1: A jużci! Latoś momy wansiele u Munki i Ignacy.
Przekupka nr 2: A mówiły, ze ij łojce nie chcu ich zanić.
Przekupka nr 1: Kto tak godoł? Nie klićta sia!
Przekupka nr 2: A Janiela i inne kobity tak sia rozmawiały o tam wansielu.
Przekupka nr 1: Wansiele bańdzie, ale prowda, ze to Munka to tako siasto dziewucha i inne ij nie lubiały.
Przekupka nr 2: Una tylko psoju abo kotoju to by kełbasy dawała, a jak było ciamno i Pioter ni muk znajść stycki, to mu lestryjki nie dała.
Przekupka nr 1: Nie godojmy byle co, bo nima casu, musa iść do dumu, bo pojadziem kunami na łunka
Przekupka nr 2: Prawda, jo tys mum robota.

POLECENIE DO ZADANIA II dla grupy 1

  1. Na podstawie podanych opisów poszczególnych elementów stroju ludowego podpiszcie elementy stroju, wpiszcie odpowiednie nazwy w wyznaczone miejsca na brystolu.
  2. Zredagujcie opis kobiecego stroju kołbielskiego. Skorzystajcie z informacji o tym, jakie elementy powinien zawierać opis.
  3. Do prezentacji ubierzcie jedną osobę z grupy w strój ludowy.

OPIS:

  1. PRZEDSTAWIENIE OPISYWANEGO OBIEKTU
  2. OPISANIE POSZCZEGÓLNYCH ELEMENTÓW (kolor, kształt, wielkość, na jakiej części ciała noszono dany element stroju)
  3. OCENA

CECHY DOBREGO OPISU:

Należy używać jak najwięcej przymiotników i rzeczowników nazywających wielkość, barwę, kształt itd. Spośród czasowników potrzebne będą te określające nie czynności - np. jest, znajduje się itp. Opis powinien być dokładny. Ważne są wszystkie szczegóły, ale główny nacisk należy położyć na cechy charakterystyczne. Opisujemy przedmiot w określonym porządku - od szczegółu do ogółu lub odwrotnie.

POLECENIE DO ZADANIA II dla grupy 2

  1. Na podstawie podanych opisów poszczególnych elementów stroju ludowego podpiszcie elementy stroju, wpiszcie odpowiednie nazwy w wyznaczone miejsca na brystolu.
  2. Zredagujcie opis męskiego stroju kołbielskiego, pamiętajcie o używaniu jak największej liczby przymiotników oceniających strój. Skorzystajcie z informacji
  3. o tym, jakie elementy powinien zawierać opis.
  4. Do prezentacji ubierzcie jedną osobę z grupy w strój ludowy.

OPIS:

  1. PRZEDSTAWIENIE OPISYWANEGO OBIEKTU
  2. OPISANIE POSZCZEGÓLNYCH ELEMENTÓW (kolor, kształt, wielkość, na jakiej części ciała noszono dany element stroju)
  3. OCENA

CECHY DOBREGO OPISU:

Należy używać jak najwięcej przymiotników i rzeczowników nazywających wielkość, barwę, kształt itd. Spośród czasowników potrzebne będą te określające nie czynności - np. jest, znajduje się itp. Opis powinien być dokładny. Ważne są wszystkie szczegóły, ale główny nacisk należy położyć na cechy charakterystyczne. Opisujemy przedmiot w określonym porządku - od szczegółu do ogółu lub odwrotnie.

POLECENIE DO ZADANIA II dla grupy 3

  1. Przyjrzyjcie się dokładnie mapie okolic Kołbieli i zdjęciom zabytków, zastanówcie się, z jakich miejscowości pochodzą dane obiekty.
  2. Przyklejcie fotografie na mapie przy nazwie danej miejscowości, z której pochodzi Waszym zdaniem zabytek.
  3. Zredagujcie list w imieniu uczniów kołbielskiego gimnazjum, skierowany do kolegi z obcego kraju, zachęcający do odwiedzenia regionu kołbielskiego.
  4. Przy redagowaniu listu skorzystajcie z poniższych wskazówek:

Pamiętajcie o stałych elementach listu: miejscowość, data, nagłówek, formuła końcowa ( np.: Z pozdrowieniami ...) podpis. Nie zapomnijcie, że zwroty bezpośrednie typu: ty, tobie, ciebie itp. w liście piszemy wielką literą.

POLECENIE DO ZADANIA II dla grupy 4

  1. Przyjrzyjcie się dokładnie mapie okolic Kołbieli i zdjęciom zabytków, zastanówcie się, z jakich miejscowości pochodzą dane obiekty.
  2. Przyklejcie fotografie na mapie przy nazwie danej miejscowości, z której pochodzi Waszym zdaniem zabytek.
  3. Zredagujcie trasę wycieczki po regionie kołbielskim.
  4. Przy redagowaniu trasy skorzystajcie z poniższych wskazówek:

Uwzględnijcie najważniejsze walory regionu kołbielskiego, zabytki, piękne krajobrazy Doliny Świdra, możliwość zetknięcia się z elementami miejscowego folkloru (obejrzenie stroju ludowego, wycinanek itp. Wybierzcie fragment jakiejś trasy i "poprowadĽcie" turystę tak, by prezentowane przez Was atrakcje można było oglądać po kolei.

Praca domowa

Napisz odezwę do mieszkańców gminy Kołbiel, w której zachęcisz ich do tego, by starali się ocalić od zapomnienia najważniejsze elementy folkloru kołbielskiego.

Odezwa to gatunek wypowiedzi użytkowej o charakterze apelującym, przekonującym. Można bezpośrednio zwracać się do adresata (do mieszkańców), jak również wykorzystywać zdania pytające, rozkazujące, równoważniki zdań. Odezwa ma najczęściej konstrukcję dwuczłonową. W pierwszej części autor przedstawia sytuację, a w drugiej zachęca, wzywa do jej zmiany.(Przykładowe słownictwo: (w nagłówku) Współobywatele! Współmieszkańcy! Mieszkańcy! Rodacy! Wszyscy, którym leży na sercu sprawa,... (w drugiej części) można, należy, trzeba, warto, powinno się, dbajmy wspólnie, podejmijmy działania, ratujmy itp.

Copyright © 2004 Tomasz Bartnicki